
За всички по света този Великден беше или ще бъде много по-различен от преди. Пандемията от коронавирус ни постави в една съвсем непозната ситуация, с която трябва да се справяме - много хора няма да могат да се съберат със семействата си, а други ще бъдат затруднени с набавянето на храна за празничния ден. Въпреки това обаче нещото, което може да разведри обстановката, е боядисването на великденските яйца. Традицията повелява те да се боядисват сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота, а ние решихме да ви запознаем с историята и символиката им.
Предание разказва историята на първото великденско яйце. Мария Магдалена поднесла яйца на император Тиберий и му казала за възкръсването на Христос. Императорът обаче казал, че това е невъзможно и ако е така, яйцето от кокошка, което държи, трябва да стане червено. И то станало. Затова червеният цвят за великденските яйца е и основен.
Друга легенда разказва, че когато Исус Христос бил разпънат на кръста, враговете му го замеряли със „запъртьци“ (неизлюпени развалени яйца). Те обаче по божията воля, щом се докосвали до тялото му, се превръщали в здрави, хубави, червени яйца. В чест на това чудо хората започнали да боядисват великденските яйца червени.
Различна история относно възникването на тази традиция, е че когато разпънали Христос на кръста, една кокошка дошла и снесла под него яйце. Стичайки се върху яйцето, кръвта му го обагрила в червено. Затова и първото яйце се боядисва в червено. С него се натъркват бузките или се чертае кръст по челото на децата за здраве и се заравя в нивата за плодородие.
Какво символизират шарените яйца?
Много народи виждали в яйцето символ на прераждането през пролетта. Яйцата са били боядисвани, декорирани и рисувани от римляни, гали, перси и китайци. След възникването на християнството яйцето започва да се възприема като символ на раждането на човека от природата.
Яйцето на Великден символизира плодородието, късмета, здравето и щастието, то е символ на началото на нещо ново и хубаво.