Днес, 5 август се смята за “рождения ден” на шампанското. Легендата гласи, че на този ден през 1693 година бенедиктинският монах Пиер Периньон “открива” тайната за производството на газираното вино. Въпреки разпространеният мит обаче, Дом Периньон не е откривателят, а просто човекът, допринесъл много за развитието и налагането на шампанското.
Шампанското е вид пенливо вино въпреки, че наричаме така всички пенливи вина, шампанско се нарича единствено пенливото вино, прозведено в местността Шампан, Франция. Останалите пенливи вина могат само да носят етикет, удостоверяващ, че са направени по метод на шампанското. За производството му се използват следните сортове грозде – пино ноар, шардоне и пино мюние. Всеки официален празник е съпътстван от звука на летящата тапа при отваряне на бутилка пенливо вино.
Снимка: chanelbagsandcigarettedrags
Ето няколко любопитни факта за шампанското:
» Налягането в бутилка шампанско е 40 килограма на квадратен инч. За сравнение – налягането в автомобилните гуми е три пъти по-слабо.
» Според слуховете Мерилин Монро пълнела ваната си с 350 бутилки шампанско – примамливо, но... скъпо!
» От потъналия кораб Титаник са извадени бутилки шампанско – в отлично състояние и с отлично качество.
» Смята се, че балончетата в шампанското и пенливите вина ускоряват циркулирането на алкохола в кръвта и така човек се напива по-бързо.
» При отварянето на бутилка шампанско е достатъчно да се чуе характерен пукот, а не да се прави фонтан с течността.
» Шампанско се налива само до 1/3 или ½ на чашата.